הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות

הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות/ מאת עו"ד חגי אורגד

  1. הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות מטרתן בעיקר ליצור מצב לפיו ימונה לאדם אפוטרופוס כאשר האדם יהיה זקוק לאפוטרופוס וייבצר ממנו להביע את דעתו בשל אי כושרו הקוגנטיבי, בענייננו חל חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962 וכן תקנות הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (ייפוי כח מתמשך, הנחיות מקדימות לאפוטרופוס ומסמך הבעת רצון), התשע"ז-2017, תקנות הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (סדרי דין וביצוע), תש"ל-1970. למותר לציין כי משרדינו מקפיד הקפדה יתירה לערוך משפטית ולבצע הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות בהתאם לחקיקה ולתקנות לעיל כדי שאתם תקבלו את מבוקשכם ותהיו מוגנים וכן על מנת שהמטרה החשובה שלכם תמומש.
  1. הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות יש לערוך ולבצע כאשר האדם הינו מתפקד וכשיר כמובן, כאשר האדם דואג וחרד לשלומו, בטחונו וחייו, הוא למעשה ממנה באמצעות הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות אפוטרופוס עתידי.
  2. ניטול דוגמא כדי להבין את משמעות נושא הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות ראובן הינו אדם כבן 60 שנים לערך, חושש מהיום לפיו הלה ייפגע בתאונת דרכים או שמא יחלה בדמנסיה או ילקה באירוע מוחי, או אז יחלו ילדיו "להתקוטט" ביניהם מי יהיה האפוטרופוס עבורו, וייתכן אף כי איש מילדיו לא ירצה להתמנות אפוטרופוס עבורו על מנת שידאג לענייניו, לכן על ראובן לערוך בדחיפות מסמך משפטי המתקרא הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות כדי שיינתן לו מענה בעת המצוקה הנוראה אליה הוא עלול להיקלע. האפוטרופוס ידאג לכל צרכיו של ראובן כאשר זה ימונה באמצעות מסמך הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות, כגון: מגורים, מזון, מלבוש, קבלת טיפול רפואי ו/או סיעודי, טיפול בעניינים כלכליים וכיוצ"ב.
  1. הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות באות בדיוק בכדי ליתן מענה ופתרון למקרים האלה. כך, בפעולה פשוטה בעלות יחסית נמוכה, אנו שמים מאחורינו דאגות גדולות ושומרים על זכויותינו בכדי שאנו נהיה מוגנים. כאמור, הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות הוא מסמך משפטי המאפשר לכל אדם מעל גיל 18 להחליט כבר כיום באיזה אופן ועל מי יוטל הטיפול בענייניו באם בעתיד יוחלט שהוא זקוק לאפוטרופוס. הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות יכול להינתן לכלל הנושאים, לרבות אישיים ורכושיים או לחלקם, קרי רק אישיים או רק רכושיים. הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות תבחנה כאשר תוגש לבית המשפט בקשה למינוי אפוטרופוס, בית המשפט יתחשב בהנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות. הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות מתאים גם לאדם ערירי שרוצה שבעתיד ימונה לו אפוטרופוס שהוא למעשה תאגיד חברה. הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות נותן מענה יוצא מן הכלל בזמן אמת, כאשר הרצון של האדם בא לידי ביטוי ב הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות בשעתו הקשה ובמצוקה זו, שכן שעה שהאדם במצוקה קשה זו הוא אינו יכול ברוב המכריע של המקרים להביע את דעתו, ומכאן חשיבות עשיית הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות.
  1. חשוב שנבין כי לא כל עורך דין הינו עורך דין המוסמך לערוך הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות, אלא רק עורך דין אשר השתתף בהצלחה בהשתלמות והכשרת עורכי דין רשאי לערוך הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות.

סיכום

אכן עניין הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות הינו עניין סבוך ורווי פרטים ומכשולים. בהינתן מצב זה, הרי שכאן בהחלט זה לא המקום "לקיצורי דרך", שכן קיצורי דרך עלולים להביא את הצד "המקצר" לאבדון. הסיבות לכך הן ברורות ופשוטות כאחד, שהרי נזקים כלכליים ומשפחתיים עלולים להיגרם למי מהצדדים בעניין הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות הנעשה באופן לא מקצועי ולא רציני,  הנזקים עלולים להיות עצומים אשר להם השלכות קשות ביותר הן על האדם אשר איננו כשיר והן על בני משפחתו.

אין משמעות הדבר כי יש להימנע מעריכת הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות אלא יש לעשות זאת באופן מקצועי – משפטי, זהיר ונכון. הדבר דומה בדיוק נמרץ לנהיגה במכונית, שימוש מושכל ונבון יוביל אותנו ליעד – מחוז חפצינו בשלום ובבטחה, ואילו שימוש רשלני ולא זהיר במכונית יוביל אותנו לתאונה מחרידה אשר  תוצאותיה ברורות, אינן רצויות ומיותר לפרטן. כאשר עסקינן בנושא כה רגיש כגון הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות יש להקפיד הקפד היטב על מכלול הפרטים וביצוע משפטי ומקצועי נכון של עריכת הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות לכן ישנה חשיבות עליונה לכך שתערכנה הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות על ידי  עורך דין מקצועי שהוסמך לכך ועוסק בתחום האפוטרופסות.

עורך הדין אורגד חגי הינו עורך דין המוסמך מטעם משרד המשפטים, האפוטרופוס הכללי ולשכת עורכי הדין לערוך הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות.

הבהרות משפטיות

תנאי לקריאת מאמר זה הינו הסכמה לתוכן ההבהרות המשפטיות המופיעות באתר משרד עו"ד חגי אורגד וכן אלה המצויות מטה.

יצוין, כי האמור במאמר זה לעיל בנושא הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות אינו אלא סקירה כללית בלבד של נושא הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות ובוודאי אינו ממצה את מכלול ההיבטים הסבוכים אשר רלוונטיים לעניין הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות.

אין לראות בתוכן המאמר או במה שאינו מופיע בו כייעוץ משפטי, ותוכנו או אי תוכנו אינו מתיימר להוות תחליף לייעוץ משפטי בכלל ובנושא הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות בפרט. כמו כן, מאמר זה אינו מהווה כלל ועיקר הצעה לנקיטה ו/או לאי נקיטת פעולות ו/או צעדים ו/או הליכים כאלה ואחרים. כותב המאמר אינו אחראי באופן עקיף או ישיר לכל פעולה ו/או אי פעולה שתינקט כתוצאה מקריאת המאמר.

אשר על כן, עקב הסוגיות הסבוכות שעומדות על הפרק עת עסקינן בעניין הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות יש לפנות בראשית הדרך לעורך דין המומחה בתחום האפוטרופסות, הירושה והצוואות והיודע היטב את מלאכתו, על מנת שמלאכה זו ותוצאותיה תבוצע באופן משפטי-מקצועי, נכון ונבון.

אודות כותב המאמר –

כותב המאמר הינו עורך הדין חגי אורגד, אשר מצוי ובקיא בתחום האפוטרופסות בכלל ובתחום הנחיות מקדימות לאפוטרופוס בקריות בפרט וכן בתחום הצוואות והירושות ומעורה בפרטים מזה שנים רבות. עורך הדין חגי  אורגד הינו בעל תואר L.L.B במשפטים, אשר לפני שנים רבות סיים את לימודיו האקדמיים בהצטיינות יתרה והוסמך כעורך דין.

עורך הדין חגי אורגד, מלווה ומטפל מזה שנים רבות תיקים מורכבים ביותר העוסקים בתחומי משפט: אפוטרופסות, צוואות והירושות ללא פשרות, בהצלחה ובכשרון רב לשביעות רצון לקוחותיו המלאה.

לקביעת פגישת ייעוץ

השאירו פרטים ונחזור אליכם